تیر ۲۵, ۱۳۹۹

باکسیما

مجله اینترنتی آموزشی، سرگرمی ، خبری ، بازی ، کسب درآمد ارزی و ریالی ، تکنولوژی و …

سه اشتباه رایج در بازاریابی محتوا که منجر به شکست شما می شود

سه اشتباه رایج در بازاریابی محتوا که منجر به شکست شما می شود

سه اشتباه رایج در بازاریابی محتوا که منجر به شکست شما می شود

سه اشتباه رایج در بازاریابی محتوا که منجر به شکست شما می شود
سه اشتباه رایج در بازاریابی محتوا که منجر به شکست شما می شود

اگر از طریق وبلاگ و یا وب سایت خود کسب درآمد می کنید، محتوا نویسی یکی از مهمترین بخش های درآمدزایی شماست و زمان زیادی را از شما سلب می کند. اما گاهی بی دقتی در تولید محتوا و اشتباهات نگارشی ساده باعث می شود تا سایت یا بلاگ شما صدمات سختی را تحمل کند. در این مطلب شما را با اشتباهات رایج در بازاریابی محتوا آشنا می کنیم و به شما می گوییم که چطور از وقوع چنین مسائلی جلوگیری کنید.

زمانی که مشغول نگارش برای وبلاگ شخصی خود هستید، یکبار مرور و ویرایش به شما کمک می کند تا عمده غلط های نگارشی و محتوایی پیش آمده را اصلاح کنید و آنها را با مطالب مورد نظر خود جایگزین نمایید، اما آیا یکبار ویرایش برای وب سایتی که از آن کسب درآمد می کنید کافی است؟ کاربران به سادگی اشتباهات وبلاگی را فراموش می کنند، چون می دانند که نویسنده بصورت رایگان و دلبخواه مشغول نگارش چیزهایی است که به نظرش ارزش اشتراک گذاری را دارند. اما همین کاربران معمولا به سادگی از کنار اشتباهات سایت هایی که به صورت حرفه ای محتوا تولید می کنند نمی گذرند.

این اشتباهات از این قرار است:

نبود استراتژی مشخص در تولید و بازاریابی محتوایی

لازم به یادآوری نیست که نوشتن استراتژی محتوایی مشخص برای کسب و کارهایی که از طریق تولید محتوا اقدام به جذب مشتری و مخاطب می کنند چه اندازه دارای اهیمت است. در واقع نبود چنین استراتژی هایی باعث می شود تا کاربران در برخورد و مواجهه با سایت هایی از این دست دچار سردرگمی شوند و نتوانند با آنها ارتباط لازم را برقرار کنند. به هیچ عنوان تصور نکنید که نوشتن استراتژی عملی لوکس و اضافی است و مشتریان شما همیشه پشت درهای کمپانی منتظرند تا محتوای شما را دریافت کنند.

اما برای نوشتن یک استراتژی مشخص باید موارد زیادی را در نظر بگیرید. آیتم های مهمی که می تواند در استراتژی محتوایی به شما کمک کند از این قرار است:

۱- هدفمندی

هدفمندی بسیار مهم است. پیش از آنکه اقدام به تولید محتوا کنید، می بایست برای دو پرسش ”چرا محتوا تولید می کنیم؟“ و ”از تولید محتوا چه هدفی را دنبال می کنیم؟“ پاسخ های روشنی داشته باشید. پاسخ دادن به این سوآلات پیش از هر چیز باعث می شود تا دست آوردهای روشن تری را در پیش چشم خود مجسم کنید و آنها را به عنوان هدف اصلی خود در نظر بگیرید و از حاشیه دور بمانید.

۲- کاربران 

کاربران شما چه کسانی هستند؟ دقیقا برای چه کسانی می نویسید و یا محتوای شما را چه کسانی می بینند؟ پاسخ به این سوآل می تواند تا حدی مضمون محتوایی شما را روشن کند تا وقت و هزینه ی شما برای تولید محتوایی که برای کاربران هدف شما بی ارزش است هدر نرود.

۳- راه های ارتباطی

برای انتقال محتوای خود چه راه های ارتباطی را در نظر گرفته اید؟ چطور محتوای خود را به دست خوانندگان، بینندگان و یا شنوندگان خود می رسانید؟ این سوالات را با توجه به علایق کاربران خود پاسخ دهید. اگر کاربران شما تمایلات تصویر محور دارند و با عکس ارتباط بهتری برقرار می کنند، شبکه ی اینستاگرام گزینه ی مناسبی برای شما خواهد بود، اما اگر کاربران شما بیشتر اهل نوشتار هستند، استفاده از چنین شبکه ای کار شما را پیچیده و تا حدودی ناممکن می کند. فراموش نکنید که هر شبکه اجتماعی برای خودش کارکرد مشخصی دارد و برای هدف و منظور بخصوصی طراحی شده است.

۴- محتوایی که می سازید

زمانی که برای تمام سوآلات بالا پاسخ های روشن و درستی نوشتید،‌ می توانید تولید محتوا را آغاز کنید. حالا زمان نوشتن، عکاسی کردن، ساخت محتوای صوتی و یا ویدیویی است. این شما هستید که مشخص می کنید چه چیزی برای شما بهتر است.

نوشتن محتوای تکراری

یکی دیگر از اشتباهاتی که ممکن است تیم محتوایی مرتکب شوند، نوشتن محتوای تکراری است. در واقع هیچ چیزی به اندازه  محتوای تکراری نمی تواند نتایج مرتبط با سایت شما را در موتورهای جستجو به خطر بیاندازد. اگر با مفاهیم SEO آشنایی داشته باشید، حتما می دانید که موثرترین کاری که می توانید برای سئو سایت خود انجام دهید تولد و نگارش محتوا بر اساس یک استراتژی مشخص و زمانبندی دقیق است. اما اگر این محتوا تکراری باشد، نتیجه عکس خواهد بود. در این مواقع موتورهای جستجو سایت شما را متقلب در نظر خواهند گرفت و از صفحه ی نخست نتایج جستجو خارج می کنند.

موضوع دیگر این است که تولید کنندگان محتوا درک درستی از اینکه چه محتوایی بر روی سایت قرار گرفته ندارند و این مسئله نیاز به بررسی دقیق دارد که امری زمانبر است.

طمع

طمع کردن در نگارش محتوا اشتباه دیگری است که از تولید کنندگان محتوا سر می زند و اغلب این مسئله خودش را در محتوای نگارشی نشان می دهد. ریشه این اشتباه در نحوه دریافت دستمزد است. بیشتر تولید کنندگان محتوا بر اساس تعداد کلماتی که می نویسند دستمزد دریافت می کنند. برای همین غالبا مایلند که متن های خود را طولانی کنند تا دستمزدشان افزایش یابد. افزایش افسارگسیخته محتوا اثر مطلوبی بر نتایج جستجو نمی گذارد.

با رعایت این سه خط قرمز و طراحی یک استراتژی هدفمند و منظم می توانید بازاریابی محتوایی موفقی را تجربه کنید و از اشتباهات مضر فاصله بگیرید.